Anasayfa » 2024 Mart Ayı Türkiye Otomotiv Sektörü 2.El Online Pazar Analiz Raporu Yayınlandı!

2024 Mart Ayı Türkiye Otomotiv Sektörü 2.El Online Pazar Analiz Raporu Yayınlandı!

by Autocom
0 yorum

Yapay zekâ, makine öğrenimi ve büyük verinin birleşmesiyle Türkiye 2. el online pazarında 40.000’den fazla kurumun satışa sunulan 2. el araçlarının hareketlerini izleyerek anlık pazar analizi ve güncel 2. el araç değerlemesi sunan, Autorola Grup’un en yenilikçi yeni nesil yazılımı Indicata, Mart ayı Türkiye Otomotiv Sektörü 2. El Online Pazar Analiz Raporu’nu yayınladı.

Türkiye genelinde 2. el online araç pazarını anlık olarak takip edip analiz ederek firmaların doğru aracı, doğru fiyata, doğru zamanda, doğru yerde ticaretini yapmalarını sağlayan Indicata verilerine göre; Türkiye 2. el online binek ve hafif ticari araç pazarında 2024 Mart ayı boyunca 397.073 adet kurumsal araç ilanı yayınlandı.

Bu ilanların 187.229  adetinin ise satışı gerçekleşmiştir. Geçen sene aynı dönem ile kıyaslandığında ilan ve satış adetlerinde %10 artış olduğu gözlemlenmiştir.

Mart Ayı 2. El Araç Pazarının En Çok Tercih Edilen Markası Volkswagen

Raporda paylaşılan bilgilere göre Mart ayında binek ve hafif ticari araç pazarında toplam 187.229 adet araç satışı gerçekleşti. Satılan araçlar markaları incelendiğinde 23.311 adet satışla Volkswagen, Mart  ayında en çok satılan otomotiv markası olurken, Fiat Egea’nın en çok satılan binek araç modeli olduğu görüldü.

Raporda diğer öne çıkan ana başlıklara baktığımızda, Mart ayında araçların ortalama satış hızı 40 gün olarak belirlenmiştir. Toyota markası Mart ayında ortalama 34  gün satış hızı ile en hızlı satılan marka olmuştur. Yakıt tipi bazında en çok Dizel araçların satıldığı görülmesinin yanı sıra geçen sene aynı dönemle karşılaştırıldığında dizel araç satış payının %6,6 düştüğü, elektrikli araçların satış payının ise %137,2 arttığı gözlenmiştir. Şubat ayında olduğu gibi Mart ayında da en çok satılan araçlar 11 yaş ve üzeri araçlar olmuştur.

2. el online araç pazarına ait büyük veriyi analiz ederek, kurumların ihtiyaçlarına özel olarak  hazırlanan Indicata Power BI Raporları ile pazarı kolayca takip edebilir, işinizi verilerle yönetmek ve değişen pazarda en güncel veriyle kararlar alabilmek için​ Indicata ekibiyle https://www.autorolaturkiye.com.tr/indicata linkinden iletişime geçebilirsiniz.

Bunlara göz atmak isteyebilirsiniz

Autocom Logo

Otomotiv sektörüyle ilgili en güncel haberlerin yer aldığı blog sayfamıza hoşgeldiniz.

Burada güncel pazar analizleri ve güncel piyasa bilgilerinin yanında taşıtlarla ilgili uzman ekibimizce yaptığımız tüm incelemeleri bulabilirsiniz.

Copyright © Autorola Türkiye Tüm Hakları Saklıdır. Belirtilen ticari markalar ve markalar, ilgili sahiplerine aittir.